Červený úsvit – Pierce Brown

Červený úsvit prináša boj, násilie a intrigy

Ako to už býva, všetko sa nečakane zvrtne a ukáže sa, že život na Marse je napokon iný, ako si červení myslia. Mali byť priekopníkmi pre nový život, no potom Darrow zistí, že na povrchu už dávno vznikli nové obývané mesta. Ich život a vízia je teda jedna veľká ilúzia.

„Prečo nás nútia robiť to, čo robíme?
Prečo sa k nám správajú ako k otrokom?“
„Moc.“
„Moc nie je skutočná. Je to len slovo.“


Dejovo kniha prináša hneď niekoľko zvratov, ktoré nechcem prezrádzať, aby ste boli pri čítaní takí prekvapení ako ja. Na prekvapenia nemusíme čakať dlho, jedno zásadné príde už v prvej tretine. Práve úvod knihy ma zaujal, spoznávame Darrowa, ktorý je cieľavedomý, váži si svoju rodinu a chce pre ňu len to najlepšie. Na druhej strane však nie je typický horlivý hrdina, ktorý chce rebelovať alebo bojovať.

Red rissing aktuell pierce brown kniha dystopia

Červení žijú v malých chatrčiach a celé ich podzemné mestečko pripomína skôr slumy než pekné miesto na život. Ako národ však milujú hudbu, spev a tanec, cez ktoré vyjadrujú svoje pocity.

Okrem toho spoznávame aj širší svet a jeho hierarchiu. Na vrchole sú zlatí, najdokonalejšia rasa, ale existujú aj strieborní, ružoví, zelení, žltí, medení… Každá rasa alebo kasta má svoje jedinečné prvky a tiež úlohy, ktoré musia plniť, rovnako ako červení, ktorí sa nachádzajú na najnižšej priečke hierarchie. Ako zle na tom sú, však Darrow zisťuje, až keď odíde zo svojho miesta.

Dago ma pozoruje. Potom si zhlboka potiahne
z cigarety. Tá jasne zažiari a rýchlo sa spaľuje.
„Toto si ty,“ vraví smerom ku mne.
Do pol minúty je po nej.


Následne sa o slovo prihlási silný námet práve dystopie a ja osobne som videla podobnosť s trilógiou Hry o život. Netvrdím, že ide o nejakú vykrádačku, ale v rámci žánra nie je námet až taký originálny. Na druhej strane je jeho spracovanie drsnejšie a tvrdšie – boj, taktika, priateľstvá a zrady a to všetko plné krvi a smrti. Celkovo sa autor nebojí nechať postavy zomrieť a vystavuje čitateľa nepriazni a ťažkým podmienkam cez svoje postavy, ich utrpenie a problémy.

Asi v tretine knihy príbeh trochu stagnuje a trochu sa potáca neistými krokmi vpred. Priznám sa, že po pomerne dynamickom a netradičnom úvode ma zvyšok knihy až tak neprekvapil.

Čo sa týka štýlu, akým je kniha napísaná, čítala sa dobre a pomerne rýchlo. Na takmer štyristo stranách sú zručne vykreslené postavy, prostredie aj akcia. Osobne oceňujem nápad s rozdelením spoločnosti na kasty podľa farieb a následne im priradených schopností. Je to zaujímavý prvok, ktorý dokresľuje celkovú atmosféru. Trochu ma mrzí, že autor viac nevyužil prostredie Marsu – od tejto planéty som čakala viac a v konečnom dôsledku tento faktor nebol až taký dôležitý.

„Som niečo iné. Dal som im čosi, čo vaša staršia generácia nemôže pochopiť.“

Mars planeta vesmir cerveny usvit

Pre fanúšikov dystópií

Ide o pomerne drsnú dystopickú knihu s akciou, bojmi a intrigami. Má niekoľko zaujímavých prekvapení a prvkov, ktoré ju ozvláštňujú. Prostredie červenej planéty má väčší potenciál, ale možno ďalšie diely využijú práve tento priestor. Dejovo totiž príbeh nie je uzatvorený, v Amerike vyšiel už piaty diel a pripravuje sa záverečný šiesty. Uvidíme teda, čím nás ešte táto séria prekvapí, pretože prvý diel je veľmi dobrým čítaním aj novým svetom. Plusové body získava kniha za pekné grafické spracovanie – kontrastná obálka v kombinácii s mapou na úvodných stranách vytvárajú veľmi dobrý dojem.

Ak patríte k fanúšikom dystopií, páčili sa vám Hry o život či Divergencia, tak Červený úsvit nebude sklamaním. Ostáva nám dúfať, že pokračovanie si udrží minimálne túto úroveň a prinesie dobre rozvinutý príbeh.

oddelovac

Hodnotenie: 8 / 10

oddelovac

Túto i ďalšie recenzie
nájdete na webe Fantasy knihy

Fantasy knihy multiverzum drak dragon logo

Jeden komentár k “Červený úsvit – Pierce Brown”

  1. Už chápem, že si to zaradila do top 5 dystopií. Celkom si ma nalákala, takže si ju idem dať na martinuse do wishlistu 😀 Tento rok mám predsavzatie, aby mi pribudli len 2 knihy za mesiac a je naozaj ťažké to dodržiavať! 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *