Čarovný spánok a jeho moc

Čaro spánku

Obsah je skutočne bohatý, pretože sa na spánok pozeráme z mnohých uhlov. Najskôr sa dozvedáme základy o spánku a jeho fázach, následne autor prechádza k problematike jeho nedostatku. Práve tento závažný problém – pretože to skutočne problém je – nám predostiera z každej strany. Dozvedáme sa o spánkovom rytme dospelých ľudí, ale rovnako tak starých, mladých i detí. 

V krátkosti si môžeme prečítať aj o niekoľkých najvážnejších spánkových poruchách, čo je síce mrazivé, ale potrebné čítanie. Nedostatok spánku zabíja hneď viacerými spôsobmi. 

Cesta ku kreativite pomocou snov

Nebojte sa, kniha nepoukazuje iba na negatíva nedostatku spánku a čo všetko so sebou prináša – napríklad zhoršovanie väčšiny chorôb a rozvoj nových od obezity, cukrovky, alzhaimerovej choroby cez strácanie spomienok a zlú emočnú stabilitu. Celá kapitola sa venovuje výborným pozitívam, ktoré nám spánok prináša. Podporuje kreativitu, riešenie problémov či už logického alebo emočného charakteru. Vedeli ste napríklad, že periodická tabuľka prvkov vznikla po neúspešných rokoch kategorizácie napokon vďaka snu? 

Je to odborná literatúra, dovolím si však tvrdiť, že popri vedeckom štýle v nej nechýba ani ľudskosť. Matthew Walker je vedec venujúci sa výskumu a prednášaniu, mnohé zložitejšie časti však priblížil pomocou situácií zo života a príkladov, ktoré si vieme ľahko predstaviť. 

Foto list Trnava prechadzka

Venujte spánku pozornosť – zaslúži si to

Na druhej strane je dôležité poznamenať, že niektoré časti sa mi čítali náročnejšie. Autor popisuje viaceré merania, používa aj grafy pre lepší prehľad, no i tak som musela čítať pomaly a s dôrazom, aby som dobre porozumela. To samozrejme nepovažujem za chybu knihy, je to odborná publikácia a tie si vo všeobecnosti vyžadujú plnú pozornosť čitateľa, často aj opakované čítanie. 

Už teraz viem, že sú určite pasáže, ktoré ma zaujali viac než iné a chcem sa k nim vrátiť. Veľkou výhodou sú tematické kapitoly, ktoré nemusíme čítať chronologicky. Pokojne si môžete vybrať úsek, ktorý vás zaujíma viac a venovať sa mu. Pri prvom čítaní som išla pekne postupne, pri druhom sa chcem viac zamerať práve na spánok dospelých ľudí, detí, ale aj na vplyv snívania na kreativitu. 

Nové informácie od začiatku až do konca knihy, plus v závere nájdeme rady pre dobrých spánok. Viacero mýtov je vyvrátených – dospávanie zameškaného cez víkend znie skvele, ale v praxi nefunguje. Ako som sa dozvedela, čas, ktorý nášmu mozgu a telu nedostatkom spánku unikol už nikdy úplne nenahradíme. 

Preco spime spanok matther walker

Koľko spíte vy?

Vždy som bola milovníčkou dobrého spánku – osemhodinový spánok som dodržiavala na strednej aj vysokej škole (občas s výnimkami, keď sa nedalo inak). Mnoho spolužiakov sa pred skúšami učilo dlho do noci, ráno si dali skorí budíček a pokračovali ešte aj pred skúškou. Ja som sa radšej poriadne vyspala a som veľmi rada, že táto kniha mi dala za pravdu. Ak si po získavaní nových vedomostí nepospíme, veľké percento z nich skrátka zabudneme. Škoda, že teraz na materskej je to so spánkom horšie 🥲.

Jednoduchý recept na zdravie, krásku, emočnú stabilitu, udržanie a rozvíjanie inteligencie je spánok. Knihu Prečo spíme odporúčam každému, pretože si po prečítaní naozaj myslím, že nie je čitateľ, ktorý by v nej nenašiel aspoň jednu-dve-tri zaujímavé časti. 

A hoci my, knihomoli, neraz často ponocujeme s dobrou knihou (pretože musíme vedieť čo sa stane ďalej), prosím vás, doprajte si radšej kvalitný a dobrý spánok. Predĺžime si život a to predsa znamená viac času na čítanie. 

oddelovac

Hodnotenie: 9 / 10

oddelovac

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *