Biely havran | Valentína Sedileková

Biely havran je druhým pokračovaním fantasy príbehu pre mladých. Kathrin sa stala vládkyňou Dediny, kde žije jej ľud, a vôbec to nemá jednoduché. Získanie si rešpektu napriek mladému veku a tomu, že je žena, je už samo osebe náročné. Nehovoriac o hrozbe v podobe vojny a zlu, ktoré sa šíri po celej planéte. Je nutné zjednotiť národy, ale podobne ako v našom svete, v ceste stojí mnoho prekážok.

Na príbehu oceňujem, že nám priniesol viacero náročných situácií, ktorým musela Kathrin čeliť. Už nie je iba mladým dievčaťom, je vládkyňou a má veľkú zodpovednosť. Kniha preto prináša viac politiky, riadenia mesta a medzinárodných vzťahov, intríg a machinácií proti Kathrin v Správnej rade a prípravu na vojnu. Vládkyňa je vyspelejšia, napriek tomu nie je dokonalá a je neistá, robí chyby, no snaží sa z nich poučiť. Je vidieť vývoj oproti prvej knihe aj väčšiu hĺbku jej myslenia a konania, preto jej dokážeme lepšie porozumieť. Okrem nej sú v príbehu mnohé známe postavy, ako napríklad čarodejník Esteban, bojovník Daniel či kamarát Jonson. Priestor dostávajú aj nové postavy a zvyšné národy Venile. Spolu s Kathrin cestujeme po krajine a spoznávame nové mesta aj národy. Planéta nie je dokonalým rajom a tak ako nie je dokonalá Dedina, rovnaké to je aj na iných miestach.

Zmeny, ktoré sme nedávno zaviedli, mi bijú do očí, predovšetkým bojovníci, čo sa prechádzajú hore-dole po uliciach. Nie sú nepríjemní ani otravní, problémom je, že vytvárajú dojem veľmi vážnej situácie.

Príbeh celkovo pôsobí o niečo vyspelejšie, je temnejší a komplexnejší. Čaká nás niekoľko nečakaných zvratov, napínavá akcia, ale aj láska a zrada. V knihe Biely havran môžeme vidieť posun autorky. Postavy sú hlbšie, čelia problémom a aj príbeh pôsobí ucelenejšie. Kým v prvej časti bolo cítiť, že ide o debut, obsahovo aj po štylistickej stránke je na tom druhá časť lepšie. Stále však ide o príbeh primárne skôr pre mladších čitateľov, nečakajte high fantasy s mnohými dejovými líniami. V Bielom havranovi sledujeme najmä dianie okolo Kathrin a iba občas je doplnené úsekmi z iných pohľadov, napríklad čo sa deje v nepriateľskom tábore. Tieto pasáže boli pútavé a v príbehu ich mohlo byť pokojne viac, ako čitatelia by sme mali širší záber.

Taktiež vykreslenie dospelých postáv bolo niekedy trochu povrchné, možno v dôsledku mladého veku autorky alebo pre určenie knihy mladším čitateľom. V tomto smere je priestor na zlepšenie, postavy by mohli dostať viac priestoru, aby sa prejavili a neboli iba menami na papieri, ale reálnymi ľuďmi.

V neposlednom rade by som chcela spomenúť grafickú stránku knihy. Pod vydarenou obálkou sa v príbehu ukrývajú ilustrácie, ktoré skvele dokresľujú príbeh. Ich autorom je Martin Cuco Luciak, ktorý vystihol atmosféru Venile. Nechýba ani krásna mapa, ktorú navrhla Karolína Sedileková, autorkina sestra, zachytávajúca planétu a miesta, ktorými postavy cestujú. Škoda, že mapa je umiestnená až na posledných stránkach knihy a nie v úvodných.

„Temná zem je v týchto dňoch čoraz nevyspytateľnejšia. Stiahli sa z miest, ktoré dobyli, vojská presunuli do Nasaru a zavreli hranice. Nik nechodí dnu ani von.“

V konečnom dôsledku ide o vydarené druhé pokračovanie, ktoré obsahovo prekonalo úvodný diel a prináša nám fantasy príbeh z nového sveta spätého s prírodou. Stále ide o young adult fantasy, je však vyspelejší než prvá kniha a viac temnejší. Autorka, Valentína Sedileková, je mladá a stále ešte zlepšuje a rozširuje svoj štýl, preto je potešujúce, že vidieť zlepšenie v jej tvorbe.

Hodnotenie: 7 / 10

Túto i ďalšie recenzie
nájdeš na Fantasyknihy.eu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *