Bakalárska skúška

V konečnom dôsledku dopadlo všetko výborne a omnoho lepšie než som čakala. Nenapíšem, že mi sadli otázky. Boli dobré a ja som s nimi bola spokojná, ale verím, že aj keby to boli iné otázky zvládla by som to, možno s o málo horším výsledkom, ale zvládla. Súviselo to najmä s prípravou, ktorú spomeniem nižšie.

Moja odpoveď bola zložená z prípravy a následne z prezentovania bakalárskej práce a zopovedaní troch otázok z troch okruhov. Následne ešte čakanie asi hodinku na výsledky a potom už hurá pofotiť sa s bakalárkou (a dať si super obed ako odmenu).

sprava: ja s bakalárkou, spolužiačka Domča, moja kamoška Val

Výsledok? Za bakalársku prácu som získala A (napriek tomu, že oponent mi dal pôvodne C, ale rozoberali sme posudok s komisiou a zrejme som ich presvedčila). Z odpovedí som získala rovnaké hodnotenie, trikrát A. Nepíšem to kvôli nejakému chváleniu sa, ale je to výsledok, na ktorý som hrdá. Rovnako hrdá by som bola aj na B, ale priznajme si, ak sa niekomu z nás niečo úspešne podarí, zahreje to pri srdci.

Príprava…


V úvode článku som spomínala aj prípravu a myslím, že je to najdôležitejší bod. Nie iba na štátnice, ale celkovo na náročné úlohy, ktoré v živote máme.
Vďaka štátniciam až v auguste som mala pomerne veľa času na prípravu. Naivne som si hovorila, že sa budem pripravovať už mesiac vopred – nereálne. Začala som si však prechádzať otázky, vypracovávať si ich. Netrávila som nad tým celý deň, ani každý deň, ale povedzme polhodinku – hodinku za dva-tri dni.
Tri týždne pred štátnicami som si vytlačila niekoľko prvých otázok, začala som si farebne zvýrazňovať dôležité údaje a pomaly sa učiť. Dva týždne pred skúškami som zabrala, každý deň som sa aspoň hodinu-dve učila, chvíľu som si opakovala a zvyšok sa učila nové témy.Čo sa mi osvedčilo?
– čítať si nahlas
– zvýrazňovať si dôležité časti
– rozplánovať si čas – kedy sa budem učiť, koľko času mi ostáva a koľko sa priemerne musím naučiť a samozrejme dodržiavať to (ak sa nedá jeden deň, druhý to dobehnem)
– niekomu to rozprávať – nedá sa to vždy, ale niektoré otázky som hovorila mamine a tie som si pamätala najlepšie
– prejsť si všetky otázky a vedieť ku každej aspoň pár viet, nespoliehať sa na to, že si vytiahnem práve tú alebo tamto otázku
– deň pred skúškou ani v deň skúšky som si už neopakovala – zbytočne sa človek vystresuje, popletie si fakty
– noc pred skúškou ísť skoro spať, dobre si oddýchnuť, dať si raňajky (aj keď sa vám možno nedá, ale aspoň niečo málo zjedzte na energiu)
– veriť sám sebe a vedomostiam – niečo určite viem, ukážem čo viem a zvládnem to

Prezentovať pred ľuďmi

Priznám sa, že s týmto som nikdy nemala problém. Odmalička som bola v divadelnom súbore, na univerzite som bola v študenstkej televízii a prezenovanie mi nerobí problémy, hoci občas cítim nervozitu. Mám však pár postrehov, ktoré by mohli pomôcť ak rozprávanie pred ľuďmi nie je vašou silnou stránkou:
– osnova – pripraviť si čo chcem hovoriť, ideálne jednotlivé body a nie celé vety, skôr náročnejšie mená, čísla, údaje, na ktorých by ste sa mohli „zaseknúť“
– cvičiť – prezentovať nahlas, osamote, pomáha pri tom chodiť, ak sa nedá tak aspoň stáť
– pri prezentácii skúste pozerať na človeka, ktorý je vám sympatický
– ak vám prekáža na niekoho pozerať, nájdite si jeden bod (alebo ideálne dva), v úrovni hláv poslúcháčov niekde za ich chrbtom a pozerajte sa tam – nemajte hlavu sklonenú
– hlas – musí vás byť dostatočne počuť, aj keby ste sa pomýlili alebo zasekli, ale poslucháči naozaj ocenia ak počujú a rozumejú, takže si zvoľte primerané tempo a zbytočne sa neponáhľajte

Motivácia (odmena?)

Druhy motivácie sú rôzne. U niekoho je to strach zo straty alebo neúspechu a to ho poháňa vpred. Iného zasa naopak posúva možnosť niečo získať a dosiahnuť, napríklad ak zoštátnicujem – kúpim si knihu.
Skúste nájsť, čo vie motivovať vás a využívajte tieto motívy na posúvanie sa a prekonávanie prekážok.
Ja som si napríklad vyslovene nesľúbila nič, ale povedala som si, že ak dobre zoštátnicujem, chcem si do práce kúpiť nový tablet.
V konečnom dôsledku som aj tak s kamoškou zamierila do kníhkupectva a kúpila si dve knižné krásky: Na dvore z krídel a zmaru od Sara J. Maas (konečne mám trilógiu komplet) a Síla stínů od C. W. Chima, druhé pokračovanie knihy Síla ohně.7 komentárov k “Bakalárska skúška”

        1. Ďakujem, pôvodne som sa chcela venovať téme priamo previazanej s blogom, ale už bola obsadená skôr než som si ju stihla vybrať, čo ma mrzí, ale v konečnom dôsledku som s touto témou spokojná 🙂

  1. Gratulujem! Som na teba hrdá 🙂 A čo sa týka tvojich bodov k príprave, tak áno všetky body som používala počas školy aj ja a osvedčilo sa. Je to základ vdaka ktorému nás potom po skúške čaká dobrý koniec 🙂

  2. Spätné upozornenie: Zhrnutie | Čo priniesol august?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *